Roślina o bardzo tajemniczej i intrygującej nazwie- czarci pazur- znana również jako diabelski pazur, doceniona i powszechnie stosowana była już w medycynie ludowej.
Hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens) to inaczej czarci pazur, diabelski pazur, nazywany również diabelskim szponem, jest rośliną pustynną, która charakteryzuje się dużymi i silnymi korzeniami. Jest on jednym z gatunków hakorośli, jaka występuje głównie w Ameryce Południowej i Afryce. Nazwa wiążę się z charakterystycznym kształtem nasion tej rośliny, z których wyrasta mnóstwo haczykowatych wypustek. Może on osiągnąć maksymalną długość 150 cm, natomiast wysokość zazwyczaj dochodzi do 50 cm. Najcenniejszą częścią rośliny jest korzeń, z którego pozyskuje się proszek służący do przygotowywania ekstraktów z tej rośliny. To on zawiera najwięcej prozdrowotnych właściwości. Z proszku przygotowuje się maści, kremy, tabletki oraz napary z czarciego pazura. Niezwykle istotnym jest, aby korzeń pozyskiwać wyłącznie z przekwitniętych roślin. Interesującym jest, że diabelski szpon bez problemu radzi sobie z warunkach pustynnych, jednakże jego czerwone kwiaty zobaczyć można wyłącznie podczas opadów deszczu.
Czarci pazur to roślina, która wykorzystywana w medycynie ludowej jest od wieków. Podaje się, iż jako piersi jej właściwości okryli Indianie, którzy zamieszkiwali Amerykę Południową. Mieszkańcy tamtejszych terenów czarci pazur wykorzystują do walki z bólami mięśni, kości oraz stawów. Dzisiaj dla wielu osób niewiarygodnym może być, iż dawnych czasach lokalni medycy podawali czarci pazur wszystkim tym, którzy zmagali się z gorączką. Przez wieki zastosowanie diabelskiego szponu w ziołolecznictwie i medycynie ludowej było codziennością, a nasi przodkowie wierzyli w to, że roślina ta może zdziałać cuda, albowiem zawiera w sobie olbrzymią moc leczniczą.
Roślina ta doceniania jest ze względu na zawartość tripertyn, które pozytywnie wpływają na wydzielanie żółci. Ponadto wpływa na pobudzenie wydzielania soków trawiennych, wspomagając procesy trawienne oraz stymulując apety. Tym samym wspomagany jest proces trawienia oraz przyspieszane jest trawienie tłuszczów. Wyróżnić w diabelskim pazurze możemy glikozydy działające przeciwbólowo. Istotne są również kwasy fenolowe (kwas chlorogenowy, kwas kawowy, kwas cynamonowy), które mają działanie żółciopędne, antybakteryjne, a także działają przeciwdrgawkowo. Analizując skład nie powinniśmy zapomnieć o sterolach, które obniżają cholesterol LDL (znany również jako zły cholesterol) i pozytywnie wpływają na stężenie cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu) w organizmie. Wiele osób czarci pazur docenia ze względu na zawartość irydoid mających działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Kolejne składniki to flawanoidy, które pełnią rolę przeciwutleniaczy oraz barwników. Często wykorzystywane są także jako środki owadobójcze. Warto dodać, że zarówno sterole, fenolokwasy, flawonoidy, jak i triterpeny rzadko można spotkać w innych roślinach. Istotnym składnikiem jest 8-p-kumaroiloharpagid, który działa przeciwko reumatyzmowi. Tak więc osoby wybierające czarci pazur mogą liczyć na działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwbólowe, oczyszczające, a także eliminujące szkodliwe toksyny z naszego organizmu. Substancje zawarte w diabelskim pazurze wykazują właściwości antyoksydacyjne, które chronią organizm przed szkodliwymi skutkami stresu oksydacyjnego.
Z właściwości tej nietypowej rośliny skorzystają osoby, które zmagają się ze zwyrodnieniami oraz bólami stawów. Wykazuje ona silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Co ciekawe, jej działanie porównywane jest z środkami farmakologicznymi stosowanymi w stanach zapalnych i bólowych. Bardzo dobrze sprawdza się w reumatyzmie i artretyzmie, łagodząc objawy chorób. Uśmierza bóle mięśniowe i kostne, zwłaszcza pomaga w stanach bólowych kręgosłupa. Właściwości te sprawiają, że wyciągi z korzenia hakorośli znajdują zastosowanie w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów, stanach zapalnych ścięgien, a także w niespecyficznych bólach pleców oraz stanach zapalnych odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Z badań wynika, że systematyczne stosowanie diabelskiego pazura może zniwelować ból stawów czy wspomóc stawy. Rekomendowany jest dla wszystkich tych, którzy zmagają się z artretyzmem, bądź reumatyzmem. Czarci pazur pomaga i przynosi ulgę w bólach pleców i kolan, nerwobólach i bólach mięśniowych. Stosowany jest również w leczeniu wielu schorzeń, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów.
- ulga dla stawów
- odprężenie mięśni
- usprawnienie narządu ruchu
- łagodzenie bólów reumatycznych
Czarci pazur jest rośliną, którą szereg osób stosuje w celu odtrucia organizmu. Dobrze jest dodać, że istnieją domniemania świadczące o tym, że czarci pazur może być produktem stosowanym w terapii przeciwnowotworowej. Wiele osób wierzy w tę właściwość, jednak ze względu na brak medycznych dowodów nie jest on nazywany lekiem na raka. Niemniej jednak eksperci twierdzą, iż produkt pochodzący z Ameryki Południowej wspomaga pracę odpornościowego.
Badania opublikowane przez “Neurochemical Research” ukazały moc przeciwutleniaczy zawartych w bulwie czarciego pazura, głównie zapobiegają one powstawaniu stresu oksydacyjnego. Ten rodzaj stresu powoduje poważne problemy ze zdrowiem, a mianowicie przyczynia się do powstania zawału serca, udaru mózgu, czy chorób wieńcowych. Stres oksydacyjny powoduje również szybsze utlenianie się kwasów tłuszczowych, które zawarte są w błonach skóry, a to powoduje szybsze starzenie się skóry. Czarci pazur stosowany jest także jako zioło uspokajające.
Domniemanie o odchudzającym działaniu czarciego pazura wywołuje najwięcej emocji. Czy jest w tym chociaż odrobina prawdy? Rzeczywiście roślina ta jest używana jako środek regulujący apetyt, ale dane na ten temat są słabo potwierdzone. Nie ma jednoznacznych badań naukowych odnoszących się do kwestii wpływu czarciego pazura na redukcję masy ciała. Co ciekawe, zaobserwowano działanie zmniejszające łaknienie. Wieści te są obiecujące, jednak z całą pewnością potrzebne są dalsze badania. Przyczynia się to do szybszego gubienia zbędnych kilogramów. Stosując regularnie diabelski pazur można liczyć na to, że wspomoże on wydzielanie żółci z organizmu. Dzięki zawartości triterpenów oraz steroli możemy liczyć na obniżenie się poziomu złego cholesterolu w organizmie.
Diabelski pazur stosowany jest również w dolegliwościach żołądkowych i jelitowych oraz bólach pęcherza moczowego. Dzisiejsza medycyna tradycyjna stosuje wyciągi w podobnych dolegliwościach, ponieważ badania potwierdziły działanie przeciwbólowe, pobudzające pracę wątroby i woreczka robaczkowego. Ponadto zioło to obniża poziom cukru i cholesterolu.
Diabelski pazur można znaleźć w kilku postaciach. Najpopularniejsze są kapsułki, maści oraz nalewki. Wszystkiego rodzaju kremy czy balsamy należy stosować zewnętrznie zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli zakupiliśmy kapsułki, bądź tabletki w skład jakich wchodzi czarci pazur to również powinniśmy dawkować go zgodnie z dawkowaniem opisanym na etykiecie, bądź w ulotce. Oczywiście czarci pazur kupić można w formie proszku z jakiego przygotować można napar, nalewkę lub można przyjmować go doustnie. Stosując diabelski pazur ważne jest, aby po 8 tygodniach regularnego stosowania zrobić 3 tygodniową przerwę. Po tym czasie można wrócić do stosowania hakorośli. Z racji tego, że jest to w 100% naturalny produkt to pierwszych efektów nie należy spodziewać się wcześniej, niż po 1 miesiącu stosowania.
Tak jak w przypadku szeregu innych produktów występują pewne przeciwwskazania co do stosowania diabelskiego pazura. Ten suplement diety nie jest przeznaczony dla osób, które zmagają się z wrzodami żołądka oraz dwunastnicy, niemniej jednak nie zaleca się jego stosowania wszystkim tym, którzy zmagają się z problemami natury gastrycznej. Kolejna grupa osób, jaka uważać powinna na tę roślinę to wszyscy Ci którzy na stałe biorą leki. Powodem tego jest to, że czarci pazur może wzmocnić działanie co poniektórych leków. Ponadto preparatu tego powinny unikać osoby, jakie zmagają się z cukrzycą, chorują na serce i mają podwyższone ciśnienie. Diabelski pazur ze względu na zbyt małą ilość badań przeprowadzonych pod kątem kobiet ciężarnych i karmiących także nie jest im zalecany. Oczywiście wszyscy Ci, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości co do stosowania czarciego pazura powinni skonsultować się ze swoim lekarzem, tak aby rozwiać wszystkie swoje wątpliwości. W przypadku przedawkowania czarciego pazura mogą wystąpić skutki uboczne, dlatego należy ściśle trzymać się zalecanego dawkowania.