Camu Camu w łacinie znana jako Myrciaria dubia i pod różnymi synonimami m.in. Marliera macedoi, Myrciaria caurenisis, M. lanceolata, M. obscura, czy Psidium dubium, jest wolno rosnącym krzewem występującym w amazońskich lasach deszczowych, szczególnie na terenach podmokłych, bagnistych i podtopionych. Krzew rośnie na wysokość 2-3 metrów i wydaje dużej wielkości miękkie owoce przypominające duże jagody. Kolor owoców waha się między jasnym, pomarańczowym i przechodzi w intensywną czerwień.
Wykorzystuje się je do produkcji soków oraz zagęszczonej pulpy. Zebrane owoce są mrożone i nawet jeśli zawartość składników maleje w tym procesie, to nadal pod względem ich zawartości camu camu ma ogromną przewagę nad innymi owocami. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C camu camu może być stosowane do wzbogacania takich produktów, jak soki owocowe, nektary, dżemy, lody, jogurty i napoje izotoniczne w tę życiodajną witaminę.
Świeże jagody camu camu zawierają minimum 2500 mg naturalnej witaminy C w 100g, co stanowi około 2-3 proc. ich świeżej masy. Dla porównania, zawartość tej witaminy w aceroli to około 2000 mg na 100 g owoców, a w 100 g cytryny, „kwaśniej” witaminy jest nie więcej niż 80 mg. Na witaminie C jednak się nie kończy. Owoce camu camu to doskonałe źródło bioflawonoidów, które w badaniach in vitro i in vivo wykazują silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, uszczelniające i moczopędne, co przekłada się na ochronę przed licznymi chorobami i wiele korzyści dla urody. Optymalny zestaw minerałów i aminokwasów w camu camu znacznie wspomaga absorbcję witaminy C do organizmu. Otrzymuje on poza tym zawarty w owocach naturalny wapń, potas, żelazo, niacyna, fosfor, białka, ryboflawiny, aminokwasy i flawonoidy.
Jagody camu camu zyskują coraz większą uwagę ze względu na dużą zawartość składników o działaniu przeciwzapalnym. Gdy dopada nas choroba, organizm broni się – podwyższa temperaturę, by zwalczyć bakterie czy wirusy. Stan zapalny jest więc poniekąd bardzo potrzebny. Jednak jego objawy – ból, gorączka i obrzęki nie należą do przyjemnych, a jeśli utrzymują się zbyt długo, mocno osłabiają organizm. Włączając jagody camu camu do diety, szybciej złagodzimy dolegliwości.
Antyoksydacyjny potencjał rośliny camu camu potęguje obecność kwasu elagowego, który typowo występuje w owocach jagodowych i ma niebagatelne znaczenie w profilaktyce antynowotworowej.
wzmacnia organizm
opóźnia proces starzenia się
korzystnie wpływa na działanie mózgu
źródło naturalnej witaminy C
Camu Camu wzmacnia i chroni wątrobę, pomagając nawet przy jej wirusowym zapaleniu, zapobiega chorobom reumatycznym i artretyzmowi, pomaga w zmniejszeniu już istniejącego stanu zapalnego i łagodzi bóle stawów, chroni przed grypą i przeziębieniami, przed chorobami układu oddechowego jak astma, kaszel, chorobami oskrzeli, płuc i zatok, poprawia widzenie oraz chroni siatkówkę i nerwy oka, zabezpiecza przed jaskrą. Pomaga przy chorobie Parkinsona znacznie zredukować jej progresję, a stosowane profilaktycznie chroni przed nią. Ma działanie anty-miażdżycowe, pomaga utrzymać w dobrym stanie serce, tętnice, żyły i układ krążenia. Jest także pomocne w leczeniu cukrzycy, wszelkich zakażeń, ułatwia gojenie si ran i oparzeń. Ma również właściwości antywrzodowe i antyopryszczkowe. Wspiera układ nerwowy, chroni przed chorobami neurodegeneratywnymi, demencją, Alzhaimerem, pomaga w zaburzeniach koncentracji i pamięci. Ma dobroczynny wpływ na wydajność mózgu, wytrzymałość na zmęczenie umysłowe i fizyczne. Pomaga przy depresji, nerwicach i innych zaburzeniach nerwowych. Jest bardzo pomocne w pokonaniu infekcji, ma właściwości antyseptyczne, niszczące bakterie.
Amazonia jest kopalnią różnych egzotycznych odmian roślin. Wiele z nich wciąż czeka na swoje odkrycie. Camu camu jest jedną z ciekawszych i bardziej charakterystycznych. Obok szerokiego zastosowania w lecznictwie jest też przepyszna w postaci napoju. Ze względu na swą biochemię jest właściwie panaceum na zachowanie całego organizmu w dobrej kondycji.