Borowina nazywana jest często „czarnym złotem” to skuteczny lek i naturalny kosmetyk dla naszej skóry. Okłady oraz kąpiele borowinowe, to doskonała recepta na poobijane kości, bóle stawów oraz kobiece dolegliwości. W dodatku borowina zwalcza cellulit i modeluje sylwetkę!
Borowina geologicznie to peloid. To słowo pochodzenia greckiego od pelos – błoto. Jest naturalnym wytworem przyrodniczym złożonym z substancji mineralnych, organicznych. Powstaje w wyniku długotrwałych procesów biologicznych i geologicznych przy udziale mikroorganizmów i wody. Czasem stosowane jest również określenie biolity czyli skały osadowe pochodzenia organicznego. Takie jak wapienie, ropa naftowa, czy węgiel. Dodatkowo biolity (torfy z udziałem substancji organicznych i mineralnych) to również muły borowinowe – o większej od borowiny zawartości wody, sapropele czyli muły jeziorne różne od torfów tym że powstały w środowisku wodnym bez udziału tlenu o znaczącej zawartości siarczków żelaza, które zabarwiają go na kolor ciemnoczerwony, powstają z udziałem saprobiontów czyli organizmów rozkładających substancje organiczne Borowina jest szczególnym rodzajem torfu, powstałego na skutek rozkładu roślin przez bakterie. Proces ten jest długotrwały i zachodzi w ciepłym, wilgotnym środowisku. Borowiny wydobywa się w kopalniach odkrywkowych, a te dostępne w Polsce wyróżniają się świetną jakością. Aktywne składniki biologiczne, zawarte w borowinach, pomagają zwalczać lub łagodzić szereg dolegliwości oraz pełnią rolę profilaktyczną. Działanie borowiny polega m.in. na złagodzeniu bólu, a jej składniki aktywne wnikają do organizmu i wspomagają funkcjonowanie nawet głęboko położonych narządów. Przy okazji ustrój oczyszcza się ze zbędnych produktów przemiany materii. To niesamowite źródło witamin, minerałów i soli jest używane w kosmetyce od około 200 lat.
Borowina w naturalnej postaci jest gruboziarnista i jako taka nie nadaje się do bezpośredniego użytkowania. Jedynym zabiegiem jakim jest poddawana to mielenie w młynach kulowych po którym to zabiegu borowina przyjmuje postać pasty, która w odpowiedniej temperaturze podawana jest do zabiegu. To jedyne manipulacje, które nie maja żadnego wpływu na skład i właściwości borowiny. To przykład jak najbardziej ekologicznego sposobu wykorzystania i postępowania z kopaliną. W przeciwieństwie do innych produktów naturalnych, ale poddawanych wielokrotnym przemianom fizycznym i chemicznym, borowina pozostała w stanie jak najbardziej naturalnym. Borowina ma świetne właściwości kosmetyczne, a także lecznicze. Ze względu na swoje składniki aktywne borowina ma działanie: antybakteryjne i bakteriobójcze, przeciwzapalne w tym przy zapaleniach stawów, ściągające, złuszczające, a co więcej bakteriostatyczne – dzięki czemu gospodarka flory bakteryjnej zostaje niezachwiana, a w przypadku jej uszkodzenia zabiegi borowinowe ją odbudują. Dzięki właściwościom sorbcyjno-wymiennikowym borowiny kwasy huminowe resorbują z powierzchni skóry wydalane z tkanek głębiej położonych produkty uboczne przemiany materii. A potem zostają wydalone sole, tłuszcze, cholesterol czy kwas moczowy. W ten sposób wydaleniu może ulec wiele odpadowych produktów przemiany materii.
Zdrowotne właściwości borowiny zawdzięcza się jej niesamowitemu składowi, który powstał w niemal beztlenowych warunkach wiele tysięcy lat temu. W ten sposób zostały zachowane i zakonserwowane najcenniejsze składniki. Borowina to przede wszystkim ogromne bogactwo cennych substancji organicznych: kwasy humusowe oraz fulwonowe, węglowodany, garbniki, bituminy, białka, żywice, mikro- i makroelementy. Niezwykłym składnikiem są związki o działaniu estrogennym, oddziałujące na korę nadnerczy i stymulujące czynności jajników, co wykorzystuje się w leczeniu chorób kobiecych. Borowina zawiera również bardzo dużo substancji nieorganicznych, przede wszystkim rozmaite sole (żelazowe, wapienne, glinkowe) i krzemionkę. Kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości ściągające, przeciwzapalne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Dlatego zabiegi z użyciem borowiny powodują regenerację naskórka i uszkodzonych tkanek, a także zwiększenie ukrwienia skóry.
– w zabiegach pielęgnacyjnych ciała,
– w zabiegach antycellulitowych,
– przy nieżycie żołądka,
– przy urazach narządów ruchu,
– przy chorobach reumatycznych,
– przy chorobach zwyrodnieniowych.
Zastosowanie borowiny jest bardzo skuteczne przy takich schorzeniach, jak reumatyzm, zwyrodnienia, bóle lub obrzęki spowodowane stłuczeniami, niektóre dolegliwości ginekologiczne. Ponadto jest docenianym kosmetykiem. Korzystanie z jej zalet powinnaś jednak zawsze skonsultować z lekarzem.
Najlepiej jest udać się do lekarza, który stwierdzi, czy warto zastosować zabiegi borowinowe w domu lub wypisze on skierowania do sanatorium. Z kolei do uzdrowiska możemy udać się sami, jednak warto skonsultować z lekarzem chęci stosowania borowiny, gdyż są liczne przeciwwskazania do stosowania. Terapia borowinowa może być stosowana gdy: występują bóle mięśniowe lub/i reumatoidalne – znieczulając, zmniejszając obrzęki i uspokajając napięcie mięśniowe występują stany zapalne wewnętrzne lub/i zewnętrzne – łagodząc objawy, odkażając i odbudowując naturalną gospodarkę bakteryjną jako terapia wyszczuplająca – borowina pobudzając metabolizm i poprawiając ukrwienie jest dobrym środkiem wspomagającym walkę z cellulitem jako terapia upiększająca – nie tylko przy walce z cellulitem, ale również jako maska na włosy, skórę i paznokcie występują choroby układu pokarmowego – takich jak: owrzodzenie, szczelina, hemoroidy; leczenie jest w postaci borowiny pitnej lub tamponów po wysiłku fizycznym i treningu – aby uspokoić zmęczone mięśnie, zmniejszyć ich napięcie i zniwelować zakwasy występują choroby o podłożu hormonalnym u kobiet – wtedy takie leczenie powinien zalecić ginekolog.
Borowina stanowi składnik wielu preparatów kosmetycznych gdzie na plan pierwszy wysuwa się jej działanie antycellulitowe, stosowana jest w zabiegach odmładzających skórę poprzez dostarczanie jej preparatów biologicznie czynnych, wywołujących lepsze ukrwienie miejscowe oraz lepsze natlenienie komórek poprzez działanie okładów cieplnych. Borowina w kosmetologii uznana jest z racji swoich doskonałych właściwości rozpulchniających, detoksykujących, przyśpieszających redukcję tkanki tłuszczowej i poprawiających napięcie skóry. Neutralizuje działanie wolnych rodników przeciwdziałając przedwczesnemu starzeniu się skóry. W trakcie zabiegów borowinowych zachodzą procesy oczyszczenia skóry, rozpulchnienia naskórka i głębokiej penetracji substancji aktywnych.
kremowa maść kosmetyczna
działa rozgrzewająco i stymulująco
pielęgnuje i odżywia skórę
naturalnie walczy z cellulitem
relaksuje i regeneruje
Na liście przeciwwskazań znajdują się: ostry stan zapalny, czynna postać reumatoidalnego zapalenia stawów, niewydolność krążeniowa, nowotwór, gruźlica i niektóre choroby układu oddechowego, choroby układu moczowego, żylaki i choroby naczyń krwionośnych, miażdżyca, cukrzyca, anemia czy inne schorzenie. Zabiegi borowinowe nie są także przeznaczone dla małych dzieci, osób w wieku starszym oraz odradza się je kobietom w ciąży.