Czosnek uprawiany jest na całym świecie. To bezwarunkowy lider w świecie leczniczych roślin: jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, obniża ciśnienie krwi. W medycynie ludowej jest on znany i używany od dawnych czasów do leczenia chorób zakaźnych ora walki z pasożytami- w Egipcie sok z czosnku był stosowany do pozbycia się robaków i tasiemca z przewodu pokarmowego. Arabowie wykorzystywali także go do leczenia ran i owrzodzeń. A w średniowieczu czosnek stanowił podstawę leczenia przeciwepidemicznego.
Czosnek jest bogaty w związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe, witaminy (B1, B2, PP, C, prowitamina A), liczne sole mineralne (m.in. potasu, wapnia, magnezu) oraz rzadkie mikroelementy (m.in. kobalt, chrom, nikiel). Ale najcenniejsze w czosnku są olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę- związek o charakterystycznym ostrym zapachu. To właśnie ona jest odpowiedzialna za jego bakteriobójcze właściwości. Działanie allicyny jest ponoć na tyle silne, że wystarczają 3 minuty, by sok z czosnku zniszczył kolonię bakterii w warunkach in vitro.
Czosnek bardzo skutecznie zapobiega infekcjom wirusowym układu oddechowego i pomaga je zwalczać. Efektywnie zwalcza bakterie górnych dróg oddechowych, jamy ustnej, przewodu pokarmowego oraz dróg moczowych. To zasługa lotnych związków siarkowych i olejków eterycznych. Hamują one rozwój najbardziej niebezpiecznych bakterii, w tym gronkowca złocistego, paciorkowca, pałeczek okrężnicy, otoczkowców- które stają się coraz bardziej odporne na działanie antybiotyków. Jednocześnie, co potwierdzają badania kliniczne, czosnek nie ma działań ubocznych, typowych dla chemicznych antybiotyków- nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej jelit. Dlatego w okresie jesienno-zimowym czosnek powinien na stałe zagościć w naszym menu. Podobnie podczas przeziębienia czy grypy, gdyż dodatkowo ułatwia on odkrztuszanie, rozgrzewa, wzmaga potliwość, obniżając gorączkę, i udrażnia drogi oddechowe. Ponadto spożywany regularnie wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu oraz podwyższa ogólną sprawność, zarówno fizyczną jak i psychiczną.
Spożywanie czosnku może pomóc w zapobieganiu zawałowi serca- poprzez obniżający wpływ na ciśnienie tętnicze krwi, zmniejszenie agregacji płytek krwi oraz zwiększenie aktywności fibrynolitycznej surowicy krwi. Aktywność fibrynolityczna- to zdolność do rozpuszczania się skrzepów we krwi, a tym samym ochrony przed wystąpieniem zatoru naczynia krwionośnego. Czosnek ma zatem właściwości przeciwzakrzepowe podobne do aspiryny- zmniejsza lepkość krwi. Działa także na błony naczyń krwionośnych powodując ich rozkurcz, co w efekcie może zapobiec zawałowi serca i udarowi mózgu. Ponadto zmniejsza zmiany miażdżycowe i usprawnia przepływ krwi. Czosnek obniża również poziom złego cholesterolu, poprzez hamowanie biosyntezy i akumulacji cholesterolu oraz zwiększając wydalanie cholesterolu z organizmu.
Czosnek bardzo korzystnie wpływa na pracę układu trawiennego- przyśpiesza i nasila wydzielanie żółci, usprawnia pracę jelit i tym samym zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych wzdęć. Ponadto czosnek dezynfekuje przewód pokarmowy. Pobudza trawienie, działa żółciopędnie oraz rozkurczająco. Warto również wiedzieć, że czosnek zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, przez co zapobiega zgadze. Ma także wpływ na utrzymanie równowagi mikrobiologicznej jelit. Czosnek dzięki swoim właściwościom odbudowuje zniszczoną florę bakteryjną w jelitach np. po przebytych kuracjach antybiotykowych.
Olej słonecznikowy z ekstraktem z czosnku.
Z pierwszego tłoczenia, nierafinowany.
Wysoka zawartość tłuszczów wielonienasyconych.
Dzięki wyjątkowo silnemu działaniu bakteriobójczemu czosnek jest bardzo skuteczną bronią przeciw pasożytom układu pokarmowego: owsikom, glistom czy nawet tasiemcom. To lek stworzony przez naturę, który przy odpowiedniej kuracji i zastosowaniu potrafi zniszczyć pasożyty bytujące w organizmie. Substancje zawarte w czosnku działają drażniąco na pasożyty, które w ten sposób uciekają w dolne części jelita. Przy regularnym stosowaniu czosnku w odpowiednich proporcjach niektóre pasożyty zostają zneutralizowane i w odpowiedni sposób zostają wydalone z organizmu. Z tego względu czosnek ma tak silny wpływ na odrobaczanie z owsików, glisty ludzkiej, tasiemca, lamblii. Dodatkowo czosnek pobudza układ immunologiczny, a tym samym sprawia, że organizm staje się silniejszy przy walce z robakami i łatwiej mu jest chronić się przed kolejnymi zakażeniami. Ma również działanie detoksykujące- oprócz niszczenia pasożytów oczyszcza krew i limfę z toksyn i kolonii pasożytów.
Czosnek działa na śródbłonek naczyniowy, powodując rozkurcz naczyń krwionośnych, a także hamuje enzym ACE, zaangażowany w regulację ciśnienia krwi. Korzystnie działa na naczynka krwionośne i poprawia krążenie krwi, co zapobiega powstawaniu żylaków i pojawianiu się pajączków na skórze. Spożywany regularnie czosnek obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca czy wylewu krwi do mózgu. Czosnek zapobiega bowiem zaleganiu cholesterolu w ścianach tętnic i powstawaniu zakrzepów. Z powodzeniem może być stosowany u osób z nadciśnieniem jako środek wspomagający działanie konwencjonalnych leków.
Czosnek pospolity ma działanie przeciwutleniające i zmniejsza ilość wolnych rodników. Dzięki obfitości antyutleniaczy czosnek nie tylko zwalcza wolne rodniki, ale i hamuje powstawanie nowych, co opóźnia procesy starzenia się organizmu. Dostarcza też wielu witamin i minerałów ważnych dla ładnego wyglądu skóry. Wolne rodniki uszkadzają błony komórek, powodują peroksydację lipidów- mogą doprowadzać do powstawania komórek nowotworowych. Liczne badania sugerują, że czosnek blokuje przemiany komórek mogące prowadzić do nowotworu, i wręcz może niszczyć komórki rakowe. Właściwości odkażające czosnku sprawiają, że przepłukiwanie wodą, w której moczone były zmiażdżone ząbki, pomaga leczyć wypryski czy zmiany grzybicze.