Przede wszystkim potrzeba dużo samodyscypliny. Cały proces powinien trwać przynajmniej dwa tygodnie, a sposobów jego przeprowadzenia jest kilka. Niektórzy specjaliści polecają posty sokowe, inni głodówki. Jednak najbezpieczniejszym i najłatwiejszym będzie post wyłączający produkty ciężkostrawne, które zastąpimy kuchnią roślinną w połączeniu z kaszami i kiszonkami.
Czasy w których żyjemy bardzo mocno kładą nacisk na piękna sylwetkę, nienaganną cerę i maksimum produktywności. Nie jest łatwo odnaleźć „złoty środek” wśród wielu specyfików i zabiegów dostępnych na rynku. Jednak najlepiej kierować się jedną, prostą zasadą- im bardziej naturalnie, tym lepiej.
Detoksykacja organizmu to wbrew pozorom nie tylko utrata zbędnych kilogramów, wody z organizmu, ale proces eliminacji zalegających toksyn, które mogą być przyczyną zmęczenia, bólu czy problemów z koncentracją.
Okresem, w którym organizm może się zregenerować jest 14 dni. W trakcie oczyszczania zrezygnujmy z mięsa, przetworzonej żywności oraz nabiału. W zamian należy spożywać warzywa i owoce do których dodatkiem będą wszelkiego rodzaju kasze, orzechy i pestki. Nie zapominajmy o nawodnieniu! Według naukowych zaleceń powinniśmy wypić około 1,5- 2 litry wody dzienni. Dodatkowo warto włączyć do diety napary ziołowe, działające wspomagająco.
Połączenie zielonych alg (spirulina, chlorella), młodego jęczmienia z błonnikiem rozpuszczalnym Sunfiber®. Suplement diety w proszku o smaku miętowo-cytrynowym.
Do naturalnych substancji, które najlepiej oczyszczają organizm, a co za tym idzie warto włączyć je podczas procesu detoksykacji są:
Algi- spirulina i chlorella
Chlorella, choć została odkryta stosunkowo niedawno ( ze względu na swoje niewielkie rozmiary) zyskała miano prawdziwego hitu spożywczego, szczególne w grupie wegan i wegetarian. Wszystko to ze względu na zawartość białka, którego w swoim składzie ma aż 50%, a które musi być suplementowane przez osoby będące na diecie bezmięsnej. Ponadto chlorella jest prawdziwą bombą witaminową. Posiada witaminy z grupy B (szczególnie witaminę B12), A i E. Przede wszystkim, chlorella posiada bardzo duże ilości chlorofilu, który silnie wspiera wątrobę. Spirulina, zawiera wiele mikro i makroelementów, przeciwutleniacze, które walczą z wolnymi rodnikami oraz chlorofil. Spirulina zawiera mnóstwo białka, aż 60 g na 100 g produktu.
Czystek
To zioło zawiera ogromne pokłady przeciwutleniaczy wspierających hamowane procesów starzenia oraz wpływa na szybszą przemianę materii. Ponadto ma on zdolność do wiązania metali ciężkich w organizmie przede wszystkim kadmu. W procesie oczyszczania czystek świetnie sprawdzi się w postaci naparu do popijania przez cały dzień.
Błonnik
Wszystkie warzywa oraz rośliny strączkowe zawierają błonnik w postaci nierozpuszczalnej i rozpuszczalnej. Błonnik jest głównym „czyścicielem” jelit z toksyn. Proces ten zachodzi kiedy to powoli opuszczając jelita zbiera nagromadzone substancje ze ścian jelita usprawniając w ten sposób trawienie. Niestety, zazwyczaj w codziennej diecie brakuje błonnika, dlatego warto przyjmować go osobno.
Siemię lnianie
Nasiona lnu to bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3 i 6, wysoce przyswajalnych protein, witamin z grupy B i cynku. Ponadto reguluje procesy trawienne i oczyszcza jelito grube. Bardzo zdrowo jest jeść zarówno zmielone ziarna jak i wodę, którą zalewamy siemię lniane.
Kiszonki
Kiszonki, które nieraz przyrządzała nasza babcia to naturalne źródło bakterii probiotycznych, które pomagają w szybkim przywróceniu i utrzymaniu prawidłowej równowagi mikroflory przewodu pokarmowego.