Bogate i unikatowe wnętrze. Kwaśność truskawek, kremowość banana, soczystość jabłka i w końcu figowa słodycz- tak opisana może być tylko egzotyczna guawa.
Podróż guawy rozpoczyna się w południowym Meksyku. To stamtąd portugalscy kolonizatorzy „przenieśli” ją do Indii Wschodnich, gdzie rozpoczęła się jej uprawa. Jej „słodycz” zawędrowała aż do wybrzeży Francji. Gujawy (gruszla) zakorzeniły się przez lata na wielu kontynentach. Są one drzewami bądź krzewami. Wydają jadalne owoce o zazwyczaj owalnym kształcie przypominającym gruszkę. Jest ponad 100 odmian gujawy. Od białego do różowego miąższu, od zielonej po żółtą skórkę. W swoim wnętrzu może pomieścić od 100 do 500 małych ziarenek. Co ciekawe gujawa, jest krewną cynamonu, gałki muszkatołowej i goździków. Można ją zastosować w kuchni na wiele sposobów. Smaczny i bardzo zdrowy jest także sok z guawy. Guawa może być też składnikiem sałatki czy deseru. Na szczególną uwagę zasługują właściwości zdrowotne tego owocu – zwłaszcza wysoka zawartość witaminy C.
Oprócz ciekawego smaku guawa odznacza się wybitnymi walorami zdrowotnymi. Gujawa posiada bardzo mocny, charakterystyczny zapach, który może być porównany do skórki cytryny. Przede wszystkim owoc guawy to bogactwo witaminy C, której zawiera pięciokrotnie więcej od cytryny. Jeden średniej wielkości owoc to podwójna dawka dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Warto jeść go zwłaszcza zimą, gdy organizm potrzebuje wzmocnienia i większej niż zwykle porcji cennych składników. Witamina C to silny przeciwutleniacz, który chroniąc przed atakiem wolnych rodników, zabezpiecza organizm przed przedwczesnym starzeniem i nowotworami. W guawie znajduje się także witaminy E, K, z grupy B (w tym kwas foliowy – witamina B9), potas, wapń, żelazo, cynk, miedź, mangan, likopen mający właściwości przeciwnowotworowe, beta-karoten (prowitamina witaminy A) i polifenole. Cenne w guawie są też kwasy tłuszczowe omega. Gujawa działa zbawiennie na nasze zdrowie na wiele sposobów. Zawdzięczamy to dużej zawartości związku zwanego kwercetyną – potężnego przeciwutleniacza, który zapobiega tworzeniu się sorbitolu. Sorbitol to związek powstający w wyniku redukcji glukozy, który przyczynia się do powstawania zaćmy, czyli białych plam lub zmętniałych obszarów na soczewce oka – zwyrodnieniowej choroby przede wszystkim u osób starszych. Owoce gujawy zawierają duże ilości kwasu foliowego – witaminy z grupy B – która wspomaga walkę z nieświeżym oddechem, nierzadko powodującym zapalenie dziąseł. Spożywanie tych owoców również jest zalecane kobietom w ciąży, ponieważ zapobiega wadom rozwojowym płodu. Gujawa zawiera także dużą ilość likopenu, który jest związkiem wywodzącym się z grupy karotenów. Likopen posiada właściwości przeciwnowotworowe, które chronią między innymi przed rakiem prostaty.
Gujawa zawiera dużą ilość pektyn i używana jest do produkcji słodyczy, przetworów, żelków, dżemów oraz marmolady. Jest ona jednak czymś więcej niż tylko smacznym owocem. Naładowana jest składnikami odżywczymi, które nadają jej właściwości medycznych. Jedząc ten owoc lub dodając go do innych potraw jako dodatek, sprawiasz, że twoje ciało pozostaje zdrowe i piękne. Owoc guawy można jeść na surowo – będzie bardzo smaczną i zdrową przekąską. Kwestią sporną jest skórka: w niektórych krajach uważa się ją za jadalną, jednak lepiej się jej pozbyć (warto pamiętać, że guawa to owoc, który przebywa długą drogę, zanim trafi do polskich sklepów). Również pestki nie nadają się do spożycia. Po pokrojeniu w kostkę owoc jest interesującym składnikiem sałatek. Guawa bardzo dobrze smakuje w połączeniu z ostrym serem, np. gruyère, cheddarem, fetą. Można też z niej zrobić koreczki, nabijając na wykałaczkę kostkę guawy, kulkę mozzarelli, marynowaną pieczarkę, pomidora cherry. Guawę warto wykorzystać do deseru, zrobić z niej galaretkę, kisiel. Aby uzyskać sok z guawy wystarczy przecisnąć owoc guawy przez wyciskarkę albo sokowirówkę, by uzyskać świeży, smaczny i zdrowy sok o orzeźwiającym smaku (dlatego poleca się go zwłaszcza w upały). Sok z guawy można wzbogacić, dodając do niego sok również z innych cytrusów. Może być ponadto składnikiem ciast, tortów i ciasteczek, koktajli, drinków, deserów, sosów. Z guawy można także ugotować wyborny kompot lub zrobić dżem. Często służy również jako dodatek do herbaty, nadając jej egzotyczny aromat i lekko kwaskowy smak.
naturalny sok
bez dodatku cukru
bez konserwantów
– obniża poziom „złego” cholesterolu (LDL),
– obniża poziom trójglicerydów,
– chroni serce,
– zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału,
– reguluje pracę przewodu pokarmowego,
– chroni przed zaparciami,
– stabilizuje ciśnienie krwi,
– pomaga w leczeniu chorób przewlekłych,
– wzmacnia naczynia krwionośne,
– leczy problemy skórne,
– wzmacnia odporność organizmu,
– uelastycznia i wygładza skórę,
– obniża poziom cukru we krwi,
– wzmacnia kości,
– działa przeciwpasożytniczo,
– reguluje pracę układu nerwowego,
– pomaga się skoncentrować,
– korzystnie oddziałuje na mózg,
– korzystnie oddziałuje na wzrok,
– pomaga leczyć stany zapalne,
– zmniejsza ryzyko zachorowania na groźne choroby, w tym na nowotwory,
– spowalnia starzenie się organizmu,
– pomaga leczyć gorączkę,
– chroni przed wadami cewy nerwowej, dlatego spożywanie guawy zaleca się kobietom w ciąży.