Żyjemy w świecie otoczeni roślinami, które na co dzień zachwycają nas swoją urodą. Bardzo często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że rośliny te nie tylko cieszą one nasze oko, ale odpowiednio użyte i przetworzone we właściwy sposób mają działanie prozdrowotne. Taką rośliną jest właśnie jarzębina (Sorbus aucuparia).
Jarzębina rośnie w lasach, przy drogach, ozdabia również parki i ogrody. Jarzębina to powszechna nazwa, prawidłowa brzmi: jarząb pospolity. Drzewo to osiąga nawet do 15 metrów wysokości, charakteryzuje się średnimi, pierzastymi liśćmi, o ciemnozielonej barwie na wierzchu oraz szarozielonej od spodu. Kwitnie w maju i czerwcu, a owocuje od września do listopada, ale owoce potrafią utrzymać się i przez całą zimę. Mają czerwony lub czerwono-pomarańczowy kolor. Kwiaty jarzębiny działają moczopędnie i rozwalniająco.
Dobroczynne działanie owoców jarzębiny wynika z zawartości substancji aktywnie czynnych których nie brakuje w owocach oraz kwiatach. W jarzębinie znajduje się wiele cennych substancji. Zawiera flawonoidy, kwasy organiczne (m.in. winowy, sorbowy, jabłkowy), sorbinę, sole mineralne, garbniki, terpeny oraz witaminy- A, C, E, K, P. Zawartość witaminy C w owocach jarzębiny jest zbliżona do zawartości tej witaminy w owocach cytrusowych. Dostarcza także minerałów: magnezu, miedzi, potasu i sodu. Ponadto zawiera antocyjany, kwasy organiczne, gorycze, garbniki, flawonoidy, terpeny i cukry, w tym przede wszystkim fruktozę. Świeże owoce jarzębiny zawierają uważany za toksyczny kwas parasorbinowy, który może między innymi wywoływać wymioty, nudności i biegunkę. W związku z tym nie należy spożywać surowych owoców jarzębiny. Możemy pozbyć się tego kwasu, który ulega rozkładowi pod wpływem temperatury, jak i po przemrożeniu owoców.
- drogi moczowe
- trawienie
- krążenie
- witamina C
– łagodnie ściągająco,
– przeciwzapalnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego i drogi moczowe,
– przeciw biegunce,
– lekko moczopędnie.
– w stanach zapalnych nerek,
– kamicy moczowej,
– zaburzeniach krążenia obwodowego,
– nieżycie żołądka, dwunastnicy i jelita cienkiego,
– w mało nasilonych biegunkach.
Przetwory z jarzębiny są nie tylko smaczne, ale także i pyszne. Z jagód jarzębiny można przygotować likier, sok, dżemy czy konfitury. Najlepsze będą owoce zebrane po przymrozkach, ponieważ tracą one goryczkę.