Olej konopny, który używany jest na co dzień, produkowany z konopi siewnej rosnącej w Polsce. Chociaż z nazwy i budowy przypomina nieco słynną konopie indyjską, to nie posiada ona właściwości psychotropowych i nie ma z nią za wiele wspólnego. Posiadają za to bardzo wiele cennych właściwości dzięki którym wykorzystywane są w kosmetologii, kuchni oraz … medycynie.
Właściwości oleju konopnego
Olej konopny pozyskiwany z konopi siewnej tłoczony jest zimno z nasion. Posiada charakterystyczny smak – przypominający orzech lub słonecznik. Nie nadaje się do smażenia, nie wymaga podgrzewania, spożywać się go powinno w czystej postaci. Tylko w takiej formie zachowuje on wszystkie swoje właściwości.
By nie utracić cennych wartości, olej powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu w temp ok 20 stopni. Ze względu na możliwość jełczenia po otwarciu powinien być przechowywany w lodówce, maksymalnie 3 miesiące.
W trosce o zdrowie
Za co ceniony jest olej konopny? Za to, że jest ogromną skarbnica tłuszczów nienasyconych omega-3, które należą do Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Często podkreśla się doskonałe proporcje kwasów, które wynoszą 3:1 (omega-6 w stosunku do omega-3). Wpływa to na prawidłowy metabolizm lipidów w naszym organizmie. Kwasy omega-6 natomiast wspomagają gojenie się ran oraz wpływają na poprawne funkcjonowanie wątroby i nerek. W tej grupie znajduje się m. in. kwas gamma-linolenowy, który przede wszystkim zmniejsza poziom cholesterolu, ale także po przekształceniu się w hormon prostoglandyny PGE1 reguluje gospodarkę hormonalną organizmu. Dzięki temu polecany jest wszystkim kobietom, ponieważ łagodzi syndrom napięcia przedmiesiączkowego.
Kwasy omega-3 mogą nas uchronić przed nowotworem, ponieważ hamują namnażanie się tkanki nowotworowej. Ponadto są idealne dla osób zmagających się z bólami reumatycznymi. Zapobiegają także wahaniom poziomu cukru we krwi i wspomagają pracę serca oraz naczyń krwionośnych. Dodatkowo dbają też o naszą urodę poprzez poprawę stanu włosów, skóry i paznokci.
Kwas linolowy (LA, będący kwasem omega-3) pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Korzystne działanie kwasu linolowego występuje w przypadku spożywania 10g LA dziennie.
Zastępowanie w diecie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi (jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe są tłuszczami nienasyconymi).
Połączenie wszystkich składników sprawia, że olej konopny działa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy. Wpływa on na zmniejszenie stężenia lipidów w naszej krwi, co chroni nas przed miażdżycą. Ponadto usprawnia przepływ krwi, zapobiega zatorom i hamuje sklejanie się krwinek, które często prowadzi do powstawania zakrzepów oraz czopów zatykających naczynia krwionośne.
Olej konopny działa również przeciwbólowo m. in. za sprawą wspomnianej witaminy K. Łagodzi stany zapalne, bóle stawów, obrzęki mięśni, a także wpływa na szybszą regenerację błon śluzowych i skóry.
Olej konopny w kosmetyce
Kwasy tłuszczowe, w tym kwas oleinowy, linolowy, linolenowy i gamma-linolenowy, stanowią większość składu oleju, ale towarzyszą im również inne cenne składniki odżywcze, w tym witaminy (takie jak witamina E, A, K z grupy B), minerały (magnez, wapń czy cynk) oraz przeciwutleniacze, aminokwasy i fitosterole.
Zielony kolor oleju świadczy o zawartości w nim dużej ilości chlorofilu. Pełni on rolę silnego antyoksydantu, który działa antyseptycznie, ściągająco, regenerująco.
Olej konopny (stosowany bezpośrednio na skórę), działa ochronnie i kojąco w stanach zapalnych, podrażnieniach i zmianach skórnych. Polecany jest również alergikom, ponieważ przynosi ulgę podczas ataków swędzenia. W gabinetach kosmetycznych i domowych zabiegach stosuje się olej konopny jako doskonały preparat nawilżający, a jednocześnie środek zmniejszający przebarwienia i wyrównujący koloryt cery.
Warto go stosować przy ekstremalnych temperaturach lub silnym wietrze, ponieważ wzmacnia on naturalną odporność skóry na czynniki zewnętrzne. Jego zadaniem jest również zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Olej uelastycznia cerę, regeneruje ją, głęboko odżywia i przeciwdziała zmarszczkom.