Olej z pestek winogron posiada łagodny, prawie niewyczuwalny smak i aromat. Jednak to nie jedyne jego zalety. Ze względu na właściwości, z pewnością docenią go chociażby osoby, poszukujące naturalnych i zdrowych dodatków dopotraw czy kosmetyków.
Olej z pestek winogron (Vitis Vinifera Oil, Grapeseed Oil) nie cieszący się jeszcze zbyt dużą popularnością, choć był on tłoczony już w starożytności. Na szczęście naukowcy zainteresowali się jego właściwościami i dowiedli, iż ten produkt idealnie sprawdzi się w naszej kuchni. Olej z pestek winogron pozyskuje się na drodze ekstrakcji z pokruszonych nasion, które stanowią produkt odpadowy przy produkcji wina. Olej z pestek winogron ma jasnożółtą barwę, jest przezroczysty, nie zawiera osadów. Ma bardzo łagodny smak, jest praktycznie bezsmakowy i bezzapachowy. Kaloryczność oleju z pestek winogron jest bardzo podobna do innych olejów roślinnych – 100 g dostarcza 880 kcal. Posiada bardzo wysoki poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych (powyżej 90%), jest bogatym źródłem witaminy E, zwanej witaminą młodości i będąca bardzo silnym przeciwutleniaczem (do 120 mg/100 g). Ponadto zawiera również flawonoidy, witaminy A i B6, resweratrol (przeciwutleniacz zapobiegający zlepianiu się płytek krwi i podnoszący poziom tzw. „dobrego” cholesterolu HDL), minerały i lecytynę (wspomaga pracę mózgu). Olej z pestek winogron zawiera dużą ilość antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki w naszym organizmie. Poprawia również pracę serca i obniża poziom cholesterolu. Zawiera także witaminę K (uszczelniającą naczynia krwionośne) oraz kwas linolowy (zapobiega powstawaniu nowotworów i miażdżycy). Należy jednak pamiętać, że olej z pestek winogron zawiera dużą ilość kwasu linolowego, a więc kwasów tłuszczowych wielonienasyconych omega-6. Z tego względu powinny unikać go osoby cierpiące na żylaki i inne choroby układu krążenia.
Witamina E obecna w oleju z pestek winogron wpływa na regulację poziomu cholesterolu we krwi, jest przeciwutleniaczem i pomaga chronić organizm przed licznymi chorobami powodowanymi przez wolne rodniki, wpływa pozytywnie na układ nerwowy i równowagę organizmu, chroni komórki przed starzeniem i poprawia wygląd skóry. Olej z pestek winogron nie jest najbogatszym źródłem witaminy E, ale dostarcza jej spore ilości. Olej z pestek winogron stosowany na co dzień może więc:
– pomagać kontrolować stan naszego układu krążenia, regulując ciśnienie krwi;
– zwiększać poziom „dobrego” cholesterolu HDL;
– obniżać ryzyko skutków ubocznych cukrzycy;
– działać jak przeciwutleniacz, zwalczając wolne rodniki i wzmacniając naszą odporność – tym samym uważa się, iż olej ten bierze udział w ochronie przed chorobami nowotworowymi;
– ochraniać nasze oczy przed licznymi schorzeniami;
– działać pozytywnie na skórę głowy, eliminując łupież i ograniczając wypadanie włosów;
– opóźniać procesy starzenia się skóry;
– łagodzić stany zapalne skóry, np. zmiany trądzikowe;
– oczyszczać cerę, chronić przed powstawaniem zaskórników;
– ograniczać wydzielanie sebum;
– zamykać pory;
– wyrównywać koloryt skóry;
– poprawiać stan skóry suchej i alergicznej, redukując nieprzyjemne uczucie swędzenia;
– nawilżać i lekko natłuszczać skórę, dzięki czemu stanie się ona bardziej jędrna, napięta i gładka;
– chronić przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV.
Olej z pestek winogron.
Z pierwszego tłoczenia, nierafinowany.
Wysoka zawartość tłuszczów wielonienasyconych.
Wymienione korzyści zdrowotne płynące z oleju z pestek winogron w wystarczającym stopniu przekonują do jego stosowania. Jednak dla osób doceniających walory kulinarne, istotne będą także następujące cechy tego produktu: ma niezwykle łagodny, prawie niewyczuwalny smak. Jest praktycznie bezwonny i nie zmienia smaku potraw, do których jest dodawany. A jego temperatura dymienia to aż 190°C. Jednak ze względu na wysoką zawartość kwasu linolowego (z grupy omega-6), który łatwo utlenia się w wysokich temperaturach, oleju z pestek winogron nie powinniśmy wykorzystywać do smażenia. Doskonale sprawdzi się on natomiast na zimno, np. jako dodatek do sałatek. Dzięki tym cechom olej z pestek winogron jest doceniany nie tylko przez dietetyków, ale i kucharzy. Warto więc w pewnym stopniu włączyć go do swojego jadłospisu – sprawdzi się w naszych sałatkach czy surówkach, ale i w produktach smażonych, duszonych, które zachowają swój aromat. Możemy go wykorzystać zarówno w czystej, naturalnej postaci, dodając go do potraw lub stosując na naszą skórę w samodzielnie przygotowanych kosmetykach, a także w formie kapsułek. Bez problemu znajdziemy go również w licznych produktach, dostępnych na półkach sklepowych. Bez względu na sposób jego wykorzystania najważniejsze jest to, iż efekty jego działania zawsze będą nas zachwycać.
Olej tłoczony na zimno powinniśmy przechowywać w butelce, najlepiej z ciemnego szkła. Podobnie jak w przypadku oleju lnianego, zaleca się trzymanie go w chłodnym miejscu lub lodówce. Jego trwałość to zwykle około 6 miesięcy od daty produkcji.