Wartości odżywcze ukryte w ziarnach sezamu pozwalają na zastosowanie go w profilaktyce wielu chorób, dolegliwości czy nawet problemów skórnych. Tłoczony z nich olej sezamowy również ma właściwości znane od wieków. Posiada niską temperaturę dymienia, co oznacza, że nie nadaje się do smażenia. Sprawdzi się jednak jako aromatyczny smaczny dodatek do sałatek i potraw gotowanych.
Ziarna sezamu słyną jako produkt wybitnie odżywczy. Dzięki temu poleca się je w profilaktyce wielu chorób, a także jako naturalny środek łagodzący ich przebieg. Mówiąc o wartościach odżywczych sezamu, wymienia się wysoką zawartość miedzi, manganu, wapnia, ale też magnezu, cynku, żelaza i fosforu. Oprócz tego ziarna sezamu zawierają witaminy B1 i B6 oraz tryptofan, ważny dla pracy układu nerwowego i polecany w diecie na poprawę nastroju. Wiadomo, że zawarte w oleju sezamowym składniki mają korzystny wpływ na organizm ludzki. Dzięki witaminie B olej ten wspomaga organizm w chorobie sercowo-naczyniowej i zawałem serca – zmniejsza prawdopodobieństwo ich wystąpienia, a zawarty w nim fosfor i magnez pozwala na prawidłowe bicie serca. Sezamina i wapń regulują ciśnienie krwi i obniżają poziom cholesterolu. Sezamina to także spowolnienie tworzenia się tkanki tłuszczowej i zaopatrzenie mięśni w składniki odżywcze.
Olej sezamowy jest bogaty w wielonienasycone oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Pomagają one utrzymać optymalny poziom cholesterolu we krwi oraz pozytywnie wpływają na pracę serca. Leczą także problemy z nadciśnieniem. Olej sezamowy obniża ciśnienie krwi – tę właściwość sezam posada dzięki wysokiej zawartości magnezu. Wspiera także zdrowie serca – olej sezamowy ma właściwości ochronne wobec powstawania zmian miażdżycowych. Zawarty w nim związek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym (sesamol) ma liczne właściwości prozdrowotne, spośród których szczególnie warte uwagi są te pozytywnie wpływające na układ krwionośny.
Olej sezamowy to bogactwo drogocennego cynku, który wspiera organizm w walce z przeziębieniem lub grypą. Pierwiastek jest niezbędny do produkcji kolagenu, czyli białka nadającemu skórze elastyczność. Odpowiada także za gęstość kości, poprawia pamięć i koncentrację. W skład oleju sezamowego wchodzi również kwas linolowy, który nawilża i regeneruje skórę. Wpływa pozytywnie na stan kości – cynk, oprócz korzystnego działania na skórę, pomaga zapobiegać problemom z układem kostnym. Cynk wspomaga także regenerację uszkodzonych tkanek. Olej sezamowy ma również zastosowanie w łagodzeniu podrażnień skóry, jest pomocny w przypadku wystąpienia poparzeń. Olej sezamowy stosowany zewnętrznie doskonale nawilża skórę i regeneruje zniszczone oraz przesuszone włosy.
Zaparcia to częsty problem, z którym zmagają się miliony osób na całym świecie. Przyczyną ich występowania może być brak odpowiedniej ilości błonnika i wody w diecie czy przyjmowanie środków farmakologicznych. Na te problemy pomóc może olej sezamowy. Jego regularne przyjmowanie pozytywnie wpłynie na ściany jelita, tym samym łagodząc zaparcia. Ze względu na jego działanie przeczyszczające, nie warto jednak przekraczać zalecanej dawki, czyli dwóch łyżeczek oleju dziennie.
Olej z nasion sezamu.
Z pierwszego tłoczenia, nierafinowany.
Wysoka zawartość tłuszczów wielonienasyconych.
Olej sezamowy, dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym, niszczy także wolne rodniki. To związki nieorganiczne, które powodują uszkodzenia DNA, komórek oraz białek znajdujących się w organizmie. Ich działanie może prowadzić do wielu chorób, m.in. choroby Alzheimera, choroby Parkinsona czy nowotworów. Namnażają się one w organizmie człowieka w wyniku nadużywania alkoholu i papierosów czy spożywania żywności przetworzonej. Ich rozwój jest także zależny od zanieczyszczenia powietrza czy pestycydów, które znajdują się w pożywieniu.
Olej sezamowy przyczynia się także do utrzymania higieny zębów i dziąseł. Ssanie tego oleju lub płukanie nim jamy ustnej zmniejsza ilość bakterii, oczyszcza cały organizm z toksyn, wzmacnia dziąsła oraz chroni śluzówkę jamy ustnej. Potwierdzono oczyszczające i prozdrowotne działanie tej metody, którą z powodzeniem stosują od lat ludzie na całym świecie.
Olej sezamowy sprawdzi się jako dodatek do sałatek i potraw gotowanych. Ma lekko brązowy kolor, nadaje potrawom charakterystyczny, łagodnie orzechowy smak. Olej sezamowy, jak każdy inny tłuszcz, jest bardzo kaloryczny. Jedna łyżka (ok. 13,6 g) zawiera 120 kcal. Popularne przepisy z olejem sezamowym to sporo egzotycznych przysmaków, takich jak chińskie pierożki, karaibskie szaszłyki, japońska sałatka wakame, zupa won-ton, kaczka po pekińsku, orientalne przysmaki z kurczaka oraz klasyczny hummus. Znajdzie się też coś dla zwolenników bardziej tradycyjnych smaków: pieczony schab, jajka na bogato, różnorodne sałatki, jarzynki do obiadu, a nawet – słodkie muffinki z ziarenkami granatu. Mnóstwo pyszności, które można wyczarować na stole z dodatkiem oleju sezamowego.