Kolagen, czyli podstawowe białko tkanki łącznej, syntetyzowany przez fibroblasty, jest odpowiedzialny za sprężystość, jędrność oraz nawilżenie. Stanowi podporę skóry
Kolagen to proteina, która jest naturalnym składnikiem naszego organizmu, to jedna z podstawowych protein skóry właściwej (stanowi ok. 70% naturalnych białek skóry). Jest to proteina o niezwykłej wytrzymałości na rozciąganie, która ma postać włókienek. Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej i podstawowym składnikiem fibrylarnym (włóknistym) skóry, kości, ścięgien, chrząstek i zębów. Kolagen jest zatem białkiem strukturalnym skóry. Znajduje się w jej drugiej warstwie zwanej skórą właściwą, w której stanowi aż 75%. Poza włóknami kolagenowymi skóra właściwa składa się również z włókien elastycznych. Chronią one skórę przed dużym rozciąganiem. Włókna kolagenowe stanowią ochronę skóry i zapewniają jej nawilżenie (wilgotność) oraz napięcie. Razem są odpowiedzialne za spójność, elastyczność i jędrność skóry oraz innych tkanek. Kolagen występując w skórze właściwej tworzy rusztowanie skóry, jej działanie można porównać do sieci. Nowa sieć jest odpowiednio i regularnie utkana, z równymi oczkami. Taka sieć kolagenowa nadaje skórze jędrność, gładkość i wytrzymałość. Z czasem sieć się zużywa, oczka sieci stają się nieregularne, niektóre włókienka ulegają zerwaniu, inne łączą się ze sobą, tym samym sieć w jednych miejscach grubieje, w innych staje się cieńsza i mniej szczelna. Podobnie sieć kolagenu w skórze z wiekiem staje się mniej regularna, co sprawia, iż skóra traci jędrność i gładkość, zaczyna opadać i staje się niejednolita. Ilość kolagenu niestety znacząco spada w skórze wraz z wiekiem. Przyjmuje się, iż każdego roku życia tracimy ok. 1% kolagenu na daną jednostkę skóry. Jak to zwykle bywa, sytuacja nie jest prosta, nie tak łatwo bowiem można otrzymać rodzaj kolagenu, który będzie działał efektywnie na skórę, a jednocześnie był stabilny niezależnie od temperatury.
Kolagen morski to enzymatyczny hydrolizat kolagenu ze skóry ryb morskich. Kolagen ze skór ryb morskich jest związkiem, którego cząsteczki są mniejsze niż cząsteczki kolagenu pochodzenia zwierzęcego, dlatego jego działanie jest efektywniejsze. Badania wykazują, że kolagen pozyskiwany z tryb przewyższa swoją efektywnością stosowany do tej pory kolagen ze skóry ssaków hodowlanych. Jego cząsteczki są mniejsze, dlatego działa skuteczniej – ten sam efekt uzyskuje się, stosując mniejszą dawkę. Kolagen to najważniejsze białko tkanki łącznej i podstawowy składnik fibrylarny (włóknisty) skóry, kości, ścięgien, chrząstek i zębów. Występuje w całym ciele jako substancja spajająca komórki – tworzy sieć odpowiedzialną za elastyczność i rozciągliwość tkanek. W organizmie człowieka kolagen podlega jednak ciągłej degradacji, a proces jego utraty postępuje wraz z wiekiem – przyspieszenie tego zjawiska następuje zwłaszcza po czterdziestce, chociaż w mniej spektakularny sposób postępuje właściwie od urodzenia. Najlepiej widać to na przykładzie skóry, która pokrywa się zmarszczkami – takim samym zmianom podlegają niewidoczne z zewnątrz tkanki chrzęstne i stawowe.
Kolagen pozyskiwany ze skóry ryb morskich jest identyczny jak ludzki – tworzą go te same aminokwasy do poziomu połączeń trzeciorzędowych – chemik nie dopatrzy się żadnych istotnych różnic (minimalne w budowie łańcucha α2. Kolagen morski bywa nazywany „białkiem młodości”. Ma bardzo dobry wpływ na poprawę stanu skóry – zwalcza oznaki starzenia i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Już po 25 roku życia produkcja kolagenu stopniowo zmniejsza się od 1 do 1,5% rocznie, co powoduje tworzenie się pierwszych zmarszczek i zwiotczenie skóry. Z redukcją kolagenu w tkance łącznej pogarsza się transport toksyn z komórek do układu limfatycznego. Kolagen morski ma silne działanie nawilżające. Sprawia, że skóra staje się jędrna i odżywiona. Wyraźnie poprawia owal twarzy i wygładza zmarszczki, a także opóźnia pojawianie się kolejnych. Dzięki stosowaniu kosmetyków z tym składnikiem skóra dłużej zachowuje młodzieńczy wygląd. Kolagen rybi nie tylko przeciwdziała, ale również odbudowuje naturalne włókna kolagenowe! Włókna kolagenowe nie znajdują się jedynie w skórze, stanowią one bardzo ważną tkankę, która trzyma narządy wewnętrzne np. nerki, wątrobę, a nawet żołądek. Suplementacja kolagenem morskim pomaga odbudować chrząstkę stawową w przypadku chorób zwyrodnieniowych, stanów zapalnych kości i stawów, łagodzi dolegliwości bólowe kolan i stawów kolanowych. Dla prawidłowego przebiegu procesu odbudowywania kolagenu ważna jest obecność witaminy C. Kolagen morski pierwiastek odgrywa zatem ważną rolę w procesie tworzenia tkanek łącznych kości i stawów. Pomaga także utrzymać zdrowe kości na co dzień. Preparat chroni naturalne funkcje kości, ale pomaga też ograniczyć łamliwość paznokci i poprawia kondycję włosów oraz skóry.
Kolagen należy suplementować aby zapobiegać procesom starzenia się. Poleca się więc stosowanie go w celach profilaktycznych po 25 roku życia. Wtedy wyraźnie spada ilość kolagenu naturalnego produkowanego przez ludzki organizm. Jednak, jeśli mamy problemy z cerą lub włosami, można zacząć zażywać kolagen już wcześniej. Kolagen morski polecany jest osobom w każdym wieku, które mają problem z wypadaniem włosów oraz łysieniem. Ten problem dotyka przede wszystkim mężczyzn. Zaleca się także suplementację kolagenu jeśli nasza skóra i włosy są narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Kolagen to także dobra metoda aby poprawić wygląd włosów i paznokci. Aby efekty stosowania kolagenu były długotrwałe ważna jest systematyczność. Ważne jest też to, aby preparat zawierał odpowiednią ilość kolagenu dobrej jakości. Poprawa wyglądu jest zauważalna po kilku miesiącach stosowania preparatu. Co najważniejsze, jest trwała, poprawia się bowiem struktura kolagenowa naskórka, włosów i paznokci. Stają się mocniejsze, jędrniejsze i bardziej elastyczne. Warto sięgnąć po preparat najwyższej jakości, skomponowany ze składników o potwierdzonym działaniu, jak kolagen morski. Jest to produkt dla każdego, który rozwiązuje największe bolączki osób dbających o piękny wygląd i zdrowie.
kolagen ze skór ryb morskich
wzmacnia skórę
wspomaga stawy i mięśnie
działa odbudowująco
Kosmetyki z hydrolizowanym kolagenem morskim są przede wszystkim cenione ze względu na: właściwości nawilżające, przeciwzmarszczkowe i zwiększające napięcie skóry, zapobiegające wiotczeniu, eliminujące problem blizn i rozstępów (oraz zapobiegające mu), łagodzące skutki nadmiernego narażenia skóry na promieniowanie UV. Kolagen morski w środkach pielęgnacyjnych do włosów zwiększa ich sprężystość oraz nawilża. Jego działanie na płytkę paznokcia również jest korzystne – uelastycznia ją i chroni (stąd kolagen często stanowi składnik odżywek do paznokci oraz lakierów). Dawniej zabiegi z kolagenem były dostępne głównie w salonach odnowy biologicznej. Współcześnie – na rynku istnieje szeroka oferta kosmetyków zawierających kolagen morski. Można go znaleźć zarówno w kremach, tonikach i mleczkach do twarzy, w kosmetykach do pielęgnacji ciała, mgiełkach do opalania, kosmetykach do włosów a nawet w kosmetykach kolorowych (szczególnie pożądany jest kolagen w tuszach do rzęs).