Często biegasz do toalety i już chwilę po jej opuszczeniu odczuwasz dokuczliwe parcie na pęcherz? Oddajesz tylko kilka kropli moczu i towarzyszy temu pieczenie? To zapalenie układu moczowego. Najczęściej trwa do 48 godzin i odpowiada za nie bakteria E. coli. Na infekcje pęcherza czterokrotnie częściej niż mężczyźni zapadają panie. To z uwagi na budowę anatomiczną, wyróżniającą się bardzo krótką cewką moczową, umożliwiającą bakteriom szybkie przedostanie się do pęcherza.
1. Przede wszystkim jak najwięcej pij (minimum 2 litry płynów dziennie). Nie wzbraniaj się też przed częstymi wizytami w toalecie. Pomoże to szybko wypłukać zarazki z dróg moczowych.
2. Sięgnij po naturalne soki z żurawiny, jarzębiny, pokrzywy lub skrzypu polnego. Działają one przeciwzapalnie i moczopędnie. Dobre będą również dostępne w aptekach mieszanki ziołowe.
3. Zagrzej się. Bardzo ważne jest, żeby było Ci ciepło. Najlepiej okryj się kocem. Dzięki temu zwiększysz ukrwienie śluzówki dróg moczowych a to przyśpieszy leczenie i przyniesie Ci ulgę.
4. Minęło 48 godzin a dolegliwości nie minęły? Pojawiły się: gorączka, krwiomocz, nudności lub bóle w dole pleców? Natychmiast zgłoś się do lekarza. Nie leczona infekcja dróg moczowych może wywołać zapalenie nerek.
Z zapaleniem pęcherza najlepiej radzą sobie:
Żurawina
Zawiera flawonoidy, a konkretnie proantocyjanidyny, które pełnią funkcję silnych przeciwutleniaczy i wpływają na pracę układu moczowego. Żurawina ogranicza przyczepność bakterii E.coli do ścianek dróg moczowych, automatycznie zmniejszając ich ilość w moczu. Owoce żurawiny są źródłem błonnika, witamin z grupy B , C i E oraz karotenu a także składników mineralnych takich, jak sód, fosfor, wapń i magnez. Dobrze oczyszczają organizm z toksyn i mają właściwości witaminizujące.
Pokrzywa
Pokrzywa jest skarbnicą flawonoidów i makroelementów, w szczególności potasu. Wpływa na funkcjonowanie dróg moczowych, nerek, gruczołu krokowego i woreczka żółciowego. Ma działanie moczopędne. Pomaga pozbyć się z organizmu jonów chlorkowych i mocznika oraz nadmiaru wody. Oczyszcza i odtruwa organizm.
Jarzębina
W medycynie ludowej od stuleci stosowana jako panaceum na problemy z pęcherzem i nerkami. Zawiera niacynę i prowitaminę A, dzięki czemu pomaga utrzymać prawidłowy stan błon śluzowych, w tym pęcherza moczowego. Dzięki obecnemu w jarzębinie magnezowi, reguluje równowagę elektrolitową organizmu. Działa moczopędnie. Jest źródłem witaminy C. Zawiera cenne dla zdrowia pektyny, antocyjany, flawonoidy i garbniki oraz potas, sód i miedź.